Committees

Conference Chair: Imed Kacem (University of Lorraine, France)

Organizing Committee

  • Chair: Pierre Laroche (University of Lorraine, France)
  • Members:
    Sébastien Martin (University of Lorraine, France)
    Myriam Sahnoune (University of Lorraine, France)
    Alexandre Sava (University of Lorraine, France)
    Jérôme Vacant (University of Lorraine, France)

Scientific Committee

  • Kamel Barkaoui (Cnam Paris, France)
  • Cristina Bazgan (Université Paris-Dauphine, France)
  • Lyes Benyoucef (Université Aix Marseille, France)
  • Jean-Charles Billaut (Université de Tours, France)
  • Rafael Caballero (University of Málaga, Spain)
  • João Clímaco (University of Coimbra, Portugal)
  • Abdelaziz Dammak (Université de Sfax, Tunisia)
  • Matthias Ehrgott (Lancaster School of Management, UK)
  • Thomas Erlebach (University of Leicester, UK)
  • Günter Fandel (FernUniversität in Hagen, Germany)
  • José Rui Figueira (University of Lisboa, Portugal)
  • Xavier Gandibleux (University of Nantes, France)
  • Said Gattoufi (ISG Tunis, Tunisia)
  • Dylan Jones (University of Portsmouth, UK)
  • Laetitia Jourdan (Université de Lille, France)
  • Nicolas Jozefowiez (Université de Toulouse, France)
  • Philippe Lacomme, (Université de Clermont-Ferrand, France)
  • Davide La Torre (University of Milan, Italy)
  • Peide Liu (Shandong University of Finance and Economics, Jinan, China)
  • Taicir Loukil (University of Tabuk, KSA)
  • Sebastián Lozano (University of Seville, Spain)
  • Ridha Mahjoub (University Paris Dauphine, France)
  • Laure Morel (Université de Lorraine, France)
  • Maria M. Munoz (University of Malaga, Spain)
  • Blanca Pérez-Gladish (University of Oviedo, Spain)
  • Patrice Perny (Université Pierre et Marie Curie, Paris)
  • Carlos Romero (Technical University of Madrid, Spain)
  • Francisco Ruiz (University of Málaga, Spain)
  • Marc Sevaux (Université de Bretagne-Sud, France)
  • Ralph Steuer (University of Georgia, USA)
  • Vincent T’kindt (Université de Tours, France)
  • El-Ghazali Talbi (University of Lille, France)
  • Mehrdad Tamiz (Kuwait University,  Kuwait)
  • Madjid Tavana (University of Lasalle, USA)
  • Mehdi Toloo (Technical University of Ostrava, Czech Republic)
  • Alexis Tsoukias (Université Paris-Dauphine, France)
  • Daniel Vanderpooten (Université Paris-Dauphine, France)
  • Jian Wu (Shanghai Maritime University, China)
  • Zeshui Xu (Sichuan University, China)

Steering Committee 

  • Belaïd Aouni (Qatar University, Qatar)
  • Fouad Ben Abdelaziz (NEOMA Business School, France)
  • Hatem Masri (University of Bahrain, Kingdom of Bahrain)